http://bctm.com.ua/ua/news/rozyasnennya_schodo_oplati_poslugi_tsentralizovanogo_opalennya_za__mis?print=1

Роз’яснення щодо оплати послуги централізованого опалення місць загального користування в багатоповерхівці / Новини


 

Роз’яснення щодо оплати послуги централізованого опалення місць загального користування в багатоповерхівці

Юридичне обґрунтування:

Питання щодо МЗК у багатоквартирному будинку регулюють такі нормативно-правові акти:

Цивільний кодекс України; Закон України «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», ЗУ «Про об’єднання співвласників»;

Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 1.07.2005 № 630 (із змінами, затвердженими постановою КМУ від 31.10.2005 №1268);

Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений Наказом Мінбуду України від 22.11.2005 року №4 зі змінами (Наказ від 06.11.2007 року за №169);

Методика розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення (затверджена Наказом Мінбуду України від 31.10.2006 р №359);

А також Державні будівельні норми В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення», Державні будівельні норми В.26-31.2006 «Теплова ізоляція будівель».

 _______________________

Важливий момент, який потрібно відзначити – в 2014 році законодавець впорядкував взаємовідносини надавачів послуг централізованого опалення та ГВП і споживачів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» № 1198-VII від 10.04.2014 у Законі України «Про житлово-комунальні послуги» стаття 19 була доповнена новою частиною такого змісту:

Галузевими комунальними нормами України (ГКН 04.07.000-2005) надано визначення місць загального користування: «Приміщення загального користування (МЗК) житлового будинку – це сходові клітини, ліфтові шахти, вестибюлі, коридори, підвали тощо».

Власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки у майні будинку. Внутрішньобудинкові мережі централізованого   опалення і гарячого водопостачання (ЦО і ГВП) належать до інженерного (технічного обладнання) житлового будинку і є його невід'ємною частиною.

Таким чином, співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла. Відключення від мереж ЦО і ГВП не є підставою для звільнення мешканців від такої участі.

 

Пунктом 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення визначено, що споживачі, які встановили у

квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, повинні оплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку.

Пункт 2.7 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води передбачає, що після затвердження акту про відключення сторони укладають Договір про надання послуг з опалення місць загального користування багатоквартирного будинку.

Адже за рахунок тепловиділень від розподільчих трубопроводів, які розташовані в місцях загального користування будинку, створюються сприятливі умови для нормального функціонування мереж водопостачання, водовідведення та інших комунікацій.

Тобто, навіть якщо в під’їзді немає приладів опалення, то відбувається обігрів підвалу, і оплату опалення цих місць здійснюють люди, які залишились з централізованою подачею тепла. Це несправедливо, тому що опалення МЗК забезпечує комфорт і зручні умови суспільного проживання, в т.ч. для тих, хто встановив «автономку». 

Нагадаємо, що при відключенні окремого приміщення багатоквартирного будинку від мереж ЦО і ГВП власник квартири замовляє проект на відключення квартири від ЦО та ГВП відповідній спеціалізованій організації (проектувальнику). Також йому потрібно отримати згоду сусідів на таке відключення.

Серед інших розрахунків в проекті міститься розрахунок кількості теплової енергії, необхідної на опалення місць загального користування – тобто для квартири замовника визначена кількість теплової енергії,  що необхідна на опалення місць загального користування зазначеного багатоквартирного будинку, в якому він проживає.

Таким чином, виконання робіт по відключенню квартири від ЦО та ГВП відповідно до проекту, підтверджує згоду споживача на правильність  усіх розрахунків, вказаних в проекті. Ставлячи під готовим документом свій підпис, замовник зобов’язується виконувати всі технічні умови, виписані в проекті. Одною з них є зобов’язання оплачувати опалення МЗК. 

Тому відмову від укладання договору про надання послуг з опалення МЗК можна розглядати як порушення зобов’язань споживача, а також як обман очікувань сусідів, що надали згоду на таке відключення, а тепер повинні самі сплачувати опалення МЗК. 

Тож ще раз звертаємось до власників індивідуального опалення, – будь ласка, виконуйте взяті на себе з самого початку зобов’язання щодо виконання ТУ.

Якщо Ви розробили і погодили проект та провели відключення від мереж ЦО, наступний крок – це укладання договору на опалення МЗК. Врешті, суми, які потрібно сплачувати за  цю послугу є досить незначними, а виконання Ваших зобов’язань дозволить Вам спокійно дивитись в очі вашим сусідам, не обманюючи їх очікувань.

 
КП БЦТМ Білоцерківтепломережа © 2020