Долаючи труднощі - до європейських стандартів
Сьогодні перед господарствами теплокомуненерго стоять серйозні виклики – або ми змінимо підхід до функціонування галузі, або опинимось перед фактом її руйнування. Про актуальні питання виробничої діяльності - інтерв'ю директора Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» Наталії Вікторівни Скурідіної журналу "ЖКГ" (№2, 2015 р)
- Розкажіть про Ваше підприємство
- Наше підприємство створене майже 40 років тому з метою виробництва, транспортування та постачання теплової енергії споживачам міста для забезпечення послуг опалення та гарячого водопостачання. Сьогодні КП БМР «БЦТМ» налічує 72 котельні (в т.ч. 30 дахових модульних), 47 теплових пунктів (з них 5 індивідуальних), теплових мереж – 163,3 км в двотрубному обчисленні. На котельних використовуються 411 газових котлів загальною встановленою потужністю 359,9 Гкал/год (в т.ч. 260 модулів опалення). На підприємстві працює 780 чоловік.
Я очолюю Білоцерківтепломережу близько двох років, але на підприємстві працюю з 2002 р., так що коли стала директором, не довелось заглиблюватись в основні питання «з нуля».
- Сьогодні багато підприємств розглядають альтернативні види палива, як один із засобів економії коштів. Яка Ваша думка з цього приводу?
- Зараз на нашому підприємстві в процесі запуску знаходяться 5 котелень комбінованого циклу, де поряд з газовими встановлено котли, які працюють на альтернативних видах палива (дрова, пелети, щепа). Але потрібно рахувати як економічну, так і екологічну складову. На сьогоднішній день газ – найдешевше і найпродуктивніше паливо в перерахунку на одиницю виробленої теплової енергії. До того ж масовий перехід на альтернативні види палива погіршить нашу екологію. Великою мірою це торкнеться густозаселених районів міст, перед якими постануть проблеми шкідливих викидів від спалювання деяких альтернативних видів палива та утилізації відходів. Я вважаю, що скорочувати споживання газу потрібно не за рахунок його заміщення, а за рахунок комплексного утеплення будинків і теплотрас, що дає найбільшу економію – більш ніж 40%.
- Чи є на підприємстві проблеми з боржниками? Як працюєте над даним питанням?
- На мій погляд, до проблеми боржників потрібно підходити диференційовано – є люди, які не в змозі платити, тому що опинились в скрутному становищі, а є злісні неплатники. Тому кожен випадок ми розглядаємо індивідуально – спілкуємось з боржниками, виясняємо причини несплати, проводимо реструктуризацію боргу, складаємо графіки погашення заборгованості. Ми йдемо назустріч людям у цьому питанні, тому що розуміємо, що складна економічна ситуація в країні погіршує фінансовий стан громадян. Але наразі діють державні програми субсидій та компенсацій, і ми просимо споживачів своєчасно розраховуватись за тепло, тому що від цього напряму залежить сама можливість надання якісних послуг.
У випадках, коли боржники просто відмовляються платити, доводиться звертатись до суду і врегульовувати питання за допомогою виконавчої служби. Також я вважаю, що проблеми вирішуються, якщо кожен робить свою справу – підприємство забезпечує тепло, а боргами займаються юридичні компанії досудового врегулювання спорів. Ми співпрацюємо з однією з таких структур, і наразі фіксуємо підвищення відсотку оплати, як в загальній картині за рік, так і в щомісячних показниках.
- Як багато мешканців переходять на індивідуальне опалення? Чи вживаєте якихось заходів із цього приводу? Чи контролюють дане питання місцеві органи влади?
- Хаотичне відключення окремих споживачів від мереж централізованого опалення впливає перш за все на якість послуг для мешканців, які знаходяться по сусідству з «автономщиками», а також руйнує саме теплове господарство. Тому законодавець передбачив можливість переходу на автономне опалення тільки будинком в цілому.
Але, на мій погляд, проблема «автономки» скоро стане не актуальною. Адже ми йдемо в Європу, де ціна на газ для населення вища, ніж для промисловості, і наразі з боку держави вже прийняті рішення про підвищення цін на газ для споживачів. Тому навіть ті, хто вже перейшов на автономне опалення, скоріш за все, будуть відмовлятися від нього на користь централізованого, що буде економічно вигідніше.
- Які тарифи на послуги наразі діють на підприємстві? Чи є він економічно обґрунтованим?
- Тарифи нам затверджує НКРЕКП, але назвати їх економічно обґрунтованими неможна, тому що вони не встигають за галопуючим ростом цін на енергоносії, не враховують інфляційні витрати і здорожчання матеріалів для аварійно-відновлювальних робіт на підприємстві. Нацкомісія регулює тарифи фактично тільки по підвищенню цін на природний газ, але ж і ціни на електроенергію, ПММ та інші матеріали ростуть майже кожен місяць, траси зношуються, обладнання потребує модернізації, і якщо тарифи регулювати в основному орієнтуючись на ціну газу, вижити підприємству за таких умов буде дуже проблематично. Та ми сподіваємось, що держава або відшкодує витрати, або приведе тарифи до економічно обґрунтованого рівня.
- Чи проводите будь-яку роз’яснювальну роботу серед населення з приводу підвищення тарифів, сплати МЗК, або з будь-яких інших питань?
Така робота у нас ведеться постійно – є сайт підприємства – bctm.com.ua, де розміщується найсвіжіша та найактуальніша інформація, яка стосується нашої діяльності. Друкуємо матеріали в місцевих ЗМІ, беремо участь у конференціях та «круглих столах», проводимо роз’яснювальну роботу з колективами інших комунальних підприємств міста, розповсюджуємо тематичні листівки серед населення, тощо. Крім того, у нас на підприємстві за згоди працівників запроваджено утримання з заробітної плати вартості комунальних послуг. І якщо спочатку це сприймалося з пересторогою, то зараз – позитивно. Адже працівники кожен місяць розраховуються за «комуналку» і не мають боргів. Такий підхід дисциплінує, тому що наша зарплата залежить в тому числі і від своєчасних розрахунків за комунальні послуги.
- Чи доводилось Вам вже звертатись до фін. організацій? Які результати отримали?
- Ми постійно беремо участь у конференціях NEFCO, Всесвітнього банку. Надавали свої пропозиції щодо фінансування з боку цих міжнародних організацій. Але вони перш за все фінансують міста обласного значення, де є великі об’єми, і по-друге, в країні зараз складна ситуація, і інвестиції в іноземній валюті – не кращий варіант.
Наразі ми пішли по шляху концесії – на сьогоднішній день це вдалий приклад державно-приватного партнерства і реальна можливість інвестування в теплове господарство Білої Церкви. Цей шлях є для нас найбільш доцільним, довгостроковим і зрозумілим. Адже зараз права інвестора в рамках концесії більш захищені – такі норми закону були прийняті наприкінці 2013 р. Міська рада ухвалила рішення щодо передачі тепломережі в концесію, і наразі цей процес триває.
- Якщо вже вдалося встановити нове обладнання, розкажіть про його економічну ефективність.
- В минулому році було проведено реконструкцію 2-х котелень з заміною 8 котлів НІІСТУ-5 на 4 котли КСВ-а-0,63 з ККД більше 90%. Крім того ми намагаємось економити природний газ і за рахунок модернізації встановленого обладнання. Провели заміну близько 7 км теплових мереж з використанням труб в попередній ізоляції (ППУ), що дозволяє значно зменшити втрати теплової енергії при транспортуванні. Також проводимо комплексні заходи з економії електроенергії – встановлюємо частотні перетворювачі на електродвигунах насосного обладнання, використовуємо для освітлення виробничих об’єктів підприємства енергозберігаючі лампи, тощо.
- Найгостріша проблема:
- Наразі це відсутність зрозумілої, адекватної нормативної бази для роботи теплопостачальних підприємств. Вона потребує врегулювання, тому що в діючий нормативній базі і при такій ситуації в країні теплове господарство може просто розвалитися. Немає підтримки з боку законотворців, не вистачає фінансування для утримання теплового господарства на місцях, тариф не покриває витрат, не у всіх людей ще сформована думка, що за послугу потрібно платити, а заходів реального впливу на боржників нам законотворець не надав. Ми знаходимося в нерівних умовах господарської діяльності як з кредиторами – енергопостачальними організаціями, так і з споживачами. Кредитори можуть приймати до нас всі можливі заходи, передбачені законодавством, а ми не можемо впливати на людей, якщо у них, наприклад, невиплачена заробітна плата. Не можемо вплинути і на вчасні розрахунки бюджетних установ, тому що вони залежать від фінансування з боку бюджетів. Але сподіваємось, що зараз наші законотворці «закатають рукави», і так само оперативно, як прийняли основний економічний закон – бюджет на 2015 рік, законодавчо врегулюють господарські відносини у сфері комунальних послуг.
- Що побажаєте своїм колегам у 2015 році?
Вижити. Зберегти професійні кадри. Не втратити оптимізму та впевненості в тому, що будь-які труднощі можна подолати. І, звісно, миру та злагоди в родинах і в країні.
Файлы для скачивания:
Інтерв'ю Н.Скурідіної 3117 kb | Сохранить на диск Открыть в новом окне |
Інтерв'ю Н.Скурідіної журналу "ЖКГ" №2 2015 |
Фотогалерея: Долаючи труднощі - до європейських стандартів - інтерв'ю директора КП БМР "БЦТМ" Н.В.Скурідіної журналу "ЖКГ"