30 років з дня Чорнобильської трагедії:
вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС
Чорнобильський вітер по душах мете,
Чорнобильський пил на роки опадає
Годинник життя безупинно іде...
Лиш пам'ять, лиш пам'ять усе пам'ятає.
26 квітня 2016 року виповнилось 30 років з дня найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності – аварії на Чорнобильській АЕС.
В цей пам'ятний день в актовому залі КП БМР «Білоцерківтепломережа» зібрались працівники підприємства, серед яких є чимало ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС та постраждалих від аварії на ЧАЕС. Голова профспілкового комітету Любов Олексіївна Чернявська виступила з короткою промовою, нагадавши зібранню страшну історію тих днів 30-річної давнини, коли люди ще не знали дійсного масштабу трагедії і тих наслідків, до яких призведе ця техногенна катастрофа.
Цього дня у 1986 році о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, що спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5-ї години ранку. Проте в середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.
Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн - Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим - сьомим рівнем небезпеки.
Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з'явилося перше офіційне повідомлення.
У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець 80-их років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. Унаслідок цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.
Нині в Україні чисельність постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи становить понад 1,9 млн осіб (або 4,4 % населення), з них 210 тис. - ліквідатори аварії, 1 млн 751 тис осіб - потерпілі від аварії.
Директор КП БМР «БЦТМ» Наталія Вікторівна Скурідіна висловила щиру вдячність робітникам, які приймали участь в ліквідації аварії в Чорнобилі, та разом з заступником Михайлом Івановичем Вакуленко і головою профкому Любов Олексіївною Чернявською вручила ліквідаторам премії і квіти.
Наші працівники-ліквідатори:
Антоненко Ганна Хомівна
Балас Сергій Іванович
Білозерцева Ірина Олексіївна
Гавриленко Михайло Іванович
Глінська Олена Костянтинівна
Кошарний Василь Петрович
Машківський Микола Федорович
Куштим Олександр Михайлович
Мартиненко Сергій Михайлович
Мерна Лариса Борисівна
Петухова Віта Вікторівна
Корзун Тетяна Вікторівна
Сологуб Сергій Миколайович
Ткаченко Євгеній Дмитрович
Коробейніков Валерій Михайлович
Ткач Анатолій Гнатович
Якуненко Віталій Вітальович
Калугіна Земфіра Панасівна
Руснак Володимир Григорович
Рабінова Аделія Каленіківна
Гасло Микола Мусійович
Паламаренко Віра Степанівна
Щацький Василь Романович
Луцька Надія Олексіївна
Черниш Анна Василівна
Кравченко Надія Іванівна
Фотогалерея: 30 років з дня Чорнобильської трагедії: вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС